• MATURITA 2023/2024

Organizáciu MS upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole. Realizáciu EČ MS a PFIČ MS zabezpečuje oddelenie hodnotenia a monitorovania vzdelávania NIVaM.

TERMÍN MATURITNEJ SKÚŠKY

Riadny termín externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v školskom roku 2023/2024 v predmetoch:

• 12. marca 2024 (utorok) – v predmete slovenský jazyk a literatúra,
        • 13. marca 2024 (streda) – v predmete anglický jazyk,
        • 14. marca 2024 (štvrtok) – v predmete matematika,

Náhradný termín EČ a PFIČ MS sa uskutoční 9. až 12. 4. 2024.

Opravný a 2. náhradný termín EČ a PFIČ MS sa uskutoční 3. až 6. 9. 2024.

CHARAKTERISTIKA TESTOV EČ MS, TÉM A ZADANÍ PFIČ MS

v Slovenský jazyk a literatúra (SJL):

Externá časť maturitnej skúšky (EČ MS):

o   Trvanie EČ MS: 100 minút

o   Formát úloh: 40 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou

Písomná forma internej časti maturitnej skúšky (PFIČ MS):

o   Trvanie PFIČ MS: 150 minút

o   Formát úloh: 1 úloha s dlhou odpoveďou (štyri témy s určenou žánrovou formou, z ktorých si žiak vyberie a vypracuje iba jednu)

o   požadovaný rozsah práce je 1,5 – 3 strany A4

v Anglický jazyk (AJC1):

o   Obsahom a úrovňou náročnosti zodpovedá test EČ MS a zadanie PFIČ MS úrovni C1 Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.

Externá časť maturitnej skúšky:

o   Trvanie EČ MS: 150 minút

o   Formát úloh: 64 úloh s výberom odpovede,

o   26 úloh s krátkou odpoveďou

Písomná forma internej časti maturitnej skúšky:

o   Trvanie PFIČ MS: 90 minút

o   Formát úloh: 1 úloha s dlhou odpoveďou (jedno zadanie s určenou žánrovou formou, ktorého súčasťou môžu byť aj obrázky, tabuľky, grafy alebo doplnkový sprievodný text).

o    požadovaný rozsah práce je 260 – 320 slov pre jazykovú úroveň C1

v Matematika (MAT):

Externá časť maturitnej skúšky:

o   Trvanie EČ MS: 150 minút

o   Formát úloh: 20 úloh s krátkou odpoveďou, 10 úloh s výberom odpovede

Podrobné špecifikácie testov EČ MS, tém a zadaní PFIČ MS sú zverejnené na https://www2.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/maturita  v časti Dokumenty na stiahnutie – Špecifikácia testov EČ a PFIČ MS v školskom roku 2023/2024.