• Školský parlament

V. B
           Denis Dovala
           Martina Pomaj

Títo študenti prejavili záujem pracovať v Školskom parlamente. Splnili stanovené podmienky a budú zastupovať záujmy všetkých študentov školy.

• Školský parlament 2023/2024

• Školský parlament, je reprezentatívnym orgánom žiakov strednej školy a zastupuje ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi a k vedeniu školy.
          Prostredníctvom školského parlamentu majú žiaci možnosť demokraticky ovplyvňovať dianie v škole, participovať na ňom, vyslovovať svoje nároky a požiadavky.
          Žiaci si prostredníctvom školského parlamentu trénujú svoje komunikačné zručnosti, osvojujú si štýl asertívneho správania, posilňujú si svoje rozhodovacie kompetencie, získavajú vedomie o svojich právach, preberajú na seba zodpovednosť.

Poslanie

Školský parlament je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy žiakov v oblasti výchovy a vzdelávania tak, aby pri tom neporušoval iné zákony platné v Slovenskej republike.

Plní funkciu kontaktu medzi žiakmi a vedením školy.

Legislatíva
          Školský parlament pracuje v zmysle ustanovenia § 26 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve:
          • vyjadruje sa k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania,
          • podieľa sa na tvorbe a zabezpečení dodržiavania školského poriadku,
          • zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy a predkladá im svoje stanoviská a návrhy,
          • volí zástupcu žiakov do rady školy,
          • spolupracuje s obecným mládežníckym parlamentom a radou seniorov, ak sú v obci zriadené,
          • odporúča obecnému mládežníckemu parlamentu svojich členov, ktorí môžu zastupovať školu v obecnom mládežníckom parlamente, ak je v obci zriadený
          • prostredníctvom obecného mládežníckeho parlamentu spolupracuje s ďalšími školskými parlamentmi,
          • podporuje rozvoj žiakov podieľaním sa na príprave neformálnych aktivít a podujatí.

Koordinátorka ŠP
          Mgr. Jarmila Šmecková, email: jarmila.smeckova@egt.sk