Čo nám priniesla ALMA - medzinárodná odborná učiteľská konferencia
- 16.03.2025 13:38
- Čo nám priniesla ALMA - medzinárodná odborná učiteľská konferencia
V dňoch 14. a 15.marca 2025 sa vo Zvolene uskutočnil festival dobrého vzdelávania, súčasťou ktorého bola aj medzinárodná odborná konferencia ALMA, ktorú zorganizovala súkromná základná škola ALMA o Zvolene v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene.
V aule Technickej Univerzity vo Zvolene sa zišli nadšenci z oblasti vzdelávania a zdieľali svoje skúsenosti a nápady so svojimi kolegami zo Slovenska, ale aj zahraničia. V rámci konferencie sa uskutočnilo aj niekoľko workshopov a ja Vám dnes chcem povedať o jednom z nich, zameranom na využitie umelej inteligencie pre vzdelávanie.
Viedla ho skvelá lektorka Anna Jančová, ktorá vyštudovala ruštinu, hudobnú výchovu a angličtinu v Banskej Bystrici. Je to skúsená učiteľka, ktorá už 25 rokov učí jazyky na stredných školách na Považí a na Orave. Viedla aj súkromnú jazykovú školu Enjoy School. Venovala sa spolupráci so zahraničnými školami a študentskému divadlu. Aktuálne pracuje na Gymnáziu v Považskej Bystrici. Patrí medzi tých učiteľov, ktorí radi skúšajú nové veci a tak sa s nami podelila o svoje skúsenosti s platformou ChatGPT.
Mnohí učitelia vidia ChatGPT ako len nástroj "skratku" pre zaneprázdnených učiteľov. Veď dokáže okamžite vytvoriť test, navrhnúť zadania a aktivity, či hodnotiace kritériá. Nesmieme však zabudnúť, že tieto rýchle produkty nie vždy vhodne dopĺňajú našu pedagogické procesy v triede. Prinášajú totiž len univerzálne riešenia, ktoré v našich triedach nemusia fungovať. Navyše poniektorí učitelia sa obávajú, že tento nástroj bude zabíjať ich originalitu a jedinečnosť. A tu prichádzame k dôvodu, prečo sa v radoch učiteľov črtá aj skupina, ktorá vníma ChatGPT ako nepriateľa.
Dilemu či ChatGPT je alebo nie je vhodný nástroj, rieši náš osobný a kvalifikovaný prístup. Stojí na našej kompetencii vedieť, ako správne a rozumne tohto digitálneho asistenta využiť. Naša lektorka nám ponúkla príklady dobrého, ale aj menej vhodného využitia GatGPT. Všetko stojí a padá na vhodných promtoch - inštrukciách, ktoré môjmu asistentovi zadávam. Musíme si uvedomiť, že on nemá našu skúsenosť, on nemá naše poznanie žiakov a ani nevie aké procesy v triede už máme za sebou. Preto je veľmi dôležité byť v zadávaní promtu dôsledný.
Podľa lektroky workshopu už len tým, že mu priradím kompetenciu, napr. : si expert na moderné didaktické a metodické stratégie, ovládaš základy behaviorálnej a vývinovej psychológie, si expert pedagóg v oblasti konkrétneho predmetu atď., mu vymedzujem konkrétny prístup k otázke.
Anna Jančová uviedla, že je nesmierne dôležité oboznámiť ho s obsahom a rozsahom učebnej látky, ktorú preberáme so svojimi žiakmi, aby nám nakoniec pomohol vytvoriť vhodné a konkrétne úlohy, aktivity, zadania, testy, kvízy či hodnotiace kritériá. Takto sa z neho stane môj kvalitný pracovný partner a personalizovaný nástroj. Bude mi pomáhať v mojom osobnostnom ale aj profesionálnom rozvoji. Za seba môžem potvrdiť, že ma uší lepšej štrukturalizácii procesov, a vďaka nemu si uvedomujem koncepty, ktoré som do dnes využívala skôr intuitívne, no dnes za nimi vidím konkrétne ciele a výstupy.
Navyše je to nástroj, ktorý vie krásne diferencovať zadania. To znamená, že ako učiteľ viem veľmi personalizovane pristupovať ku vzdelávaniu svojich žiakov. Viem zohľadniť ich tempo, nadanie či potreby. A rovnako viem vytvárať úlohy presne cielené na konkrétne úrovne Bloomovej taxonómie. Je to nesmierne jednoduchéJ
Vďaka spolupráci s ChatGPT prichádzame na to, že on nie je zabijak kreativity, ale naopak jeho katalyzátor. A v neposlednom rade, čím viac s ním komunikujem, tým viac spoznáva moje potreby, moje prístupy a moje očakávania a prispôsobuje svoje odpovede tak, aby boli pre mňa a mojich žiakov najvhodnejšie.
Osobne si pochvaľujem fakt, že práve ChatGPT mi pomáha pri tvorbe testov a kvízov, ktoré nahrávam na portál EduPage a ten mi na strane druhej pomáha s hodnotením a známkovaním. Viem, že niektorí kolegovia neschvaľujú využívanie elektronických testov, z dôvodu jednoduchej možnosti odpisovať. Ak však ja vďaka spolupráci s ChatGPT viem vytvoriť batériu testov a kvízov podobného, alebo aj ťažšieho charakteru, študenti budú mať situáciu sťaženú. Na druhej strane sa v mojej pedagogickej praxi snažím viesť žiakov k tomu, aby testy a kvízy brali ako nástroj pre ich rozvoj, a ak podvádzajú - podvádzajú najmä seba.
Na záver je potrebné povedať, že bezplatná verzia ChatGPT má svoje limity. Ak si chcete zaplatiť vyššiu verziu, pripravte si cca 20€ mesačne. Za ne však už dostanete aj možnosť, vytvárať si konkrétnych chatbotov a konkrétne súbory, kde si budete vedieť uchovávať všetky Vami vytvorené materiály a krásne a jednoducho ich triediť. Čo napríklad EduPage má pomerne kostrbaté - tu viete triediť materiály len v rámci vyučovacích plánov.
My na našej škole máme tento rok zaplatené nielen ChatGPT, ale aj iné učiteľské platformy vďaka nadácii Západoslovenských Elektrární. A vďaka programu Teachers Development Program Slovakia sa v piatok 9.mája 2025 na našej škole uskutoční mini konferencie, kde sa učitelia budú môcť zoznámiť so skúsenosťami učiteľov z Evanjelického Gymnázia v Tisovci, ktoré majú s využívaním rôznych platforiem umelej inteligencie. Ste pozvaní :)
Autorka: Zuzana Vojteková
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články