Pred viac ako 500 rokmi si možno aj takéto otázky kládol Martin Luther pri pohľade na svet okolo seba. Čo sa to deje vôkol nás? Či už pri pohľade na svet; na dištančné vzdelávanie; na situáciu, ktorá sa bytostne dotýka len mňa samotného; či kvôli tomu, že nás v blízkej budúcnosti čaká celoplošné testovanie kvôli pandémii Covid-19.
Nech sa to týka čohokoľvek, chcem nás povzbudiť k tomu, aby sme aj tento „chaos“ prijali ako príležitosť k zastaveniu sa. Ako príležitosť k vybočeniu z našich vychodených koľají. Ako príležitosť k renovácií. Neopakujme staré spôsoby, staré chyby, nemajme poruke len to naše – veď ja už teraz viem, ako to dopadne... Zahoďme všetky naše sťažnosti, deštruktívnu kritiku a začnime podnikať vlastnú cestu vnútornej premeny.
Príkladom veľkej premeny je Martin Luther, ktorý sa svedomitým štúdiom Biblie, modlitbou, odovzdanosťou Bohu mal odvahu postaviť za biblické pravdy.
A vyjadril to nielen vo svojich 95 tézach proti odpustkom, ktoré pribil na dvere Wittenberského chrámu. Na Slovensku sa tieto tézy po prvý krát prečítali práve v roku 1520 v Ľubici pri Kežmarku – bude tomu 500 rokov.
Luther sa snažil nájsť odpovede na problémy vtedajšieho sveta prostredníctvom Biblie. Aj my sa snažme hľadať vhodné odpovede pre náš svet a svet okolo nás. Jedinou Bibliou, ktorú si možno niektorí ľudia môžu prečítať je život veriaceho. Akú „Bibliu“ si ľudia okolo nás čítajú z nášho života ako učiteľov a žiakov na kresťanskej škole?
Luther počas svojho života tiež prežil pandémiu a po jej skončení napísal toto: „Budem prosiť Boha aby nás milostivo ochránil. Potom budem vykurovať (pozn. oheň a dym bol jediný spôsob dezinfekcie, aký vtedy poznali), aby som pomohol vyčistiť vzduch. Budem podávať lieky a brať ich. Budem sa vyhýbať miestam a osobám, kde moja prítomnosť nie je potrebná, aby som sa nenakazil a tým náhodou nespôsobil, že sa iní nakazia a tak im spôsobil smrť v dôsledku mojej nedbanlivosti. Ak si ma Boh chce vziať, On si ma určite nájde. Ja som urobil všetko, čo odo mňa očakáva, a preto nie som zodpovedný ani za svoju vlastnú smrť ani za smrť iných. Ak ma však môj blížny potrebuje, nebudem sa mu vyhýbať a pôjdem k nemu slobodne.“ Všimnime si, že toto je bohabojná viera, pretože nie je ani drzá a bezohľadne hlúpa, a ani nepokúša Boha. Martin Luther v r. 1527
Som človek, ktorý dokáže svoju vieru v praxi? Viem rešpektovať nariadenia iných? Viem pomôcť, ak je nutné? Viem sa stiahnuť a nebyť stredobodom pozorností za každú cenu? Vyhrocujem situáciu a teším sa z reakcií iných?
Odpovede si už musí nájsť každý sám. Vieme, čo urobil Luther, ktorého si Pamiatku reformácie pripomíname 31.10.
To čo urobíme dnes, čaká na naše rozhodnutie. I napriek tomu, že nevieme odvrátiť, či zmeniť vonkajšie okolnosti v momentálnom okamihu, tak môžeme meniť seba! Tú energiu neistoty, strachu a chaosu investujme sebe samým, ale v prítomnosti Boha. Dovoľme Mu, nech pracuje v našom živote - na našom srdci a v našej mysli😊
Majme túžbu sa premieňať. Vnútorne formujme základy nášho charakteru, ktorý iným prezradí, akým človekom som, poprípade sa stávam. Nechajme sa viesť Duchom Božím ako najlepším radcom pre náš život. Verím, že vtedy bude náš život mať zmysel a cieľ v súlade s Božím plánom.
Dôverujme, že Pán Boh nás pevne drží i počas týchto dní a nezabúdajme na to, že tento svet potrebuje premenených ľudí, ktorí sa len tak ľahko nedajú ovplyvniť zlom vôkol nich. Ako to vyjadril apoštol Pavel: „A nepripodobňujte sa tomuto svetu, ale premeňte sa obnovením mysle, aby ste vedeli rozpoznať, čo je vôľa Božia, totiž, čo je dobré, milé a dokonalé.“
List Rímskym 12,2
Lýdia Naďová – školská farárka
Pripájam informácie kedy si budete môcť vypočuť alebo sledovať služby Božie k Pamiatke reformácie v našich médiách...
Poprípade mnohé evanjelické CZ vysielajú svoje služby Božie online... bližšie info nájdete na FB alebo na stránkach jednotlivých cirkevných zborov...